Teknik Mobilya
Teknik Mobilya

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Teknik Mobilya Teknik Mobilya

Menü

Turmalin Çeşitleri

Turmalin Çeşitleri

Turmalin Çeşitleri

Turmalin grubu diğer taşlardan farklı olarak sınıflandırılır. İçerisindeki bileşen ve yapıya göre değil renklerine göre isim almışlardır. Çeşitli renklere ve değişik yapılara sahip taş türüdür. Doğada pek çok renklerde bulunabiliyor. Bu yüzden Turmalin taşlı takılar diğer takılar gibi değildir nadir olurlar ve diğerlerine benzemezler. Turmalin taşının "gökkuşağı taşı" olarak adlandırılmaktadır.

Turmalinin çeşitleri olan bir taştır. Kırmızı olanına rubellite (rubelit) ismi verilmiştir, mavi turmalin ise indicolite, oldukça zengin yeşile sahip olanı ise chromolite, çok parlak sarı kanarya olarak isimlenmiş ve yeşilimsi ve zengin mavi barındıran ise paraibadır.

Birden çok rengi barındıran ise “kedi gözü” denmektedir ve ışıkta yeşilden kırmızıya dönen yapıdakine ise “renk değiştiren” denmektedir.

Bunların dışındaki turmalinlerin önüne tek renk ismi konulmuştur örneğin “pembe turmalin” olabilir. Değerli taşlar ve yarı değerli taşların sınıfında olsa da aslında maddi olarak bir çok taştan pahalıdırlar.

Lityum zengini bir taştır. Elbait ismini alan turmalin 1814 yılında Napolyonun sürgün adası olarak bilinen İtalya'nın Elba adasından almaktadır. Diğer yaygın turmalin çeşitleri ise demir açısından zengin olan şörl, opak ve siyah turmalindir.

En nadir bulunan turmalin taşı çeşitleri ise buergerite, dravit, liddicoatite ve uvitedir. Liddicoatite Richard Liddicoat, elmas derecelendirme sistemi GIA gemologist tarafından onuruna adlandırılan kalsiyum turmalin türüdür. Mavi, kahverengi, yeşil, pembe ve kırmızı olmak üzere bir renk yelpazesi bulunmaktadır.

 

 

Yorumlar
Yorum Yap