Teknik Mobilya
Teknik Mobilya

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Teknik Mobilya Teknik Mobilya

Menü

Taşlar ve Mineraller

Taşlar ve Mineraller

Taşlar ve Mineraller

Kısaca Mineral nedir?

Aslında insanoğlu her gün günlük yaşamda kozmetikten inşaat ürünlerine kadar minerallerden oluşan pek çok ürün ve materyalleri kullanmaktadır. Örneğin en basitinden yemeklerimize eklediğimiz tuz bir mineralin bizzat kendisidir. Örneğin günümüzde kullandığımız teknolojik ve dokunmatik cep telefonları pek çok mineral kullanılarak üretilmiştirler. Yani kısaca mineraller yaşamın kaynağı ve sürdürülebilen gereklilikteki kaynaklarıdır. Detaylı olarak mineral nedir?

Gezegenimizde şu ana kadar tespit edilen mineral sayısı 4.000 adetten fazladır. 

Taşlar ve mineraller!

Mineraller ile taşlar arasındaki bağ ise taşları oluşturan kaynaklar aslında minerallerin kendisidir. Örneğin Elmas en zor ve doğal saf bir karbondan oluşmaktadır. Karat veya beraklık farkı ise karbonları birbirlerine bağlayan bağ yapılarından kaynaklanmaktadır. Elmasta yer alan her karbon atomunun güçlü olarak kovalent bağlar yardımıyla dört karbon atomuna bağlıdır.

Dünya üzerinde günlük hayatta en çok tüketilen mineraller ise Kum ve çakıl, Tuz, Demir cevheri, Fosfat kaya, alçıtaşı, killer, Boyut Taşı, Misket Limonu, Sülfür, Boksit, Potas, Soda külü, Bari, Bakır olarak bilinmektedir.

Yorumlar
Yorum Yap