Teknik Mobilya
Teknik Mobilya

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Teknik Mobilya Teknik Mobilya

Menü

Lületaşı

Lületaşı

Lületaşı

Lületaşı, silisyum ile magnezyum esaslı kaya parçalarının katmanlarının içerisinde magmatik hareketler sonrasında uluşmuş kaya parçalarıdır.

Lültaşı tamamen insan emeği ile en fazla 300 metre derinden çıkartılmaktadır. Dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde rastlanmaktadır. Yunanistan, Çek cumhuriyeti Morovya bölgesi, Fransa, İspanya, Fas, Amerika da çıkartılmaktadır. En kaliteli ve ticari olarak kullanılan Lületaşı ise Türkiye'nin Eskişehir ilinden çıkartılmaktadır. 

Arkeolojik olarak yaklaşık 5 Bin yıllık çeşitli yerlerde kullanılmış olduğu öngörülmektedir. Günümüzde ise Lületaşı süs eşyalarının yanı sıra özellikle de taşın filtreleme özelliği bulunduğundan pipo yapımı yaygındır.

 

Lületaşı Nerelerde Çıkarılıyor?

Lületaşı işletmeciliğine baktığımızda dünyanın en büyük taş işleyicisi aslında Kenyadır. Fakat taş kalitesi bakımından en kaliteli taşlar Ülkemizden temin edilebilmektedir. Bu konda Dünya lideri olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Ülkemiz dışından çıkartılan taşlar Otomotiv sanayiinde kullanılmaktadır. En kaliteli taşlar Eskişehirin Beyazltın köyünden çıkartılmaktadır. 

Usta ellerde muhteşem eserlere dönüşen taşlarımızdan en yaygın olanıdır. Lülataşı işçiliği sabır, emek ve tecrübenin karışımından oluşuyor. 

Bu taş ile ilgili pek çok efsane ve rivayet vardır

 

 
Yorumlar
Yorum Yap