Teknik Mobilya
Teknik Mobilya

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Teknik Mobilya Teknik Mobilya

Menü

Floresan Mineraller

Floresan Mineraller

Floresan Mineraller

Floresan mineraller: En muhteşem müze sergilerinden biri, mor ötesi ışıkla aydınlatılan floresan kayalar ve minerallerle dolu karanlık bir odadadır. Normal ışık koşullarında kayaların rengine karşıt olarak canlı renklerin inanılmaz bir dizi ile parlıyorlar. Ultraviyole ışık bu mineralleri aktive eder ve geçici olarak çeşitli renklerde görünen ışığı yaymalarına neden olur. Bu ışık yayılımı "flüoresan" olarak bilinir.

Yukarıdaki harika fotoğraf, flüoresan minerallerin bir koleksiyonunu gösterir. Hannes Grobe tarafından oluşturuldu ve Wikimedia Commons koleksiyonunun bir parçası.

Floresan Maden Nedir?

Tüm minerallerin ışığı yansıtabilme yeteneği vardır. Onları insan gözüyle gören şey de budur. Bazı minerallerin "flüoresan" olarak bilinen ilginç bir fiziksel özelliği vardır. Bu mineraller geçici olarak az miktarda ışığı emme ve anlık olarak farklı bir dalga boyundaki az miktarda ışığı serbest bırakma özelliğine sahiptir. Bu dalga boyundaki değişim, bir insan gözlemcisinin gözündeki mineralin geçici bir renk değişimine neden olur.

Floresan minerallerin renk değişimi, karanlıkta mor ötesi ışıkla (insanlar tarafından görülemez) aydınlatıldıklarında ve gözle görülebilir ışığı serbest bıraktığında en ilginçtir. Yukarıdaki fotoğraf bu fenomenin bir örneğidir.

Daha detaylı olarak floresan mineral!

Minerallerde flüoresan, bir numune belirli ışık dalga boyları ile aydınlandığında oluşur. Ultraviyole (UV) ışık, x-ışınları ve katot ışınları, flüoresanı tetikleyen tipik ışık türleridendir. Bu tür ışık mineralin atom yapısı içinde duyarlı elektronları uyarabilme özelliğine sahiptir. Bu heyecanlı elektronlar mineralin atom yapısı içinde geçici olarak daha yüksek bir yörüngeye atlar. Bu elektronlar orjinal yörüngesine geri döndüklerinde hafif bir miktar enerji açığa çıkarlar. Bu ışık yayımı flüoresan olarak bilinir.

Floresan bir mineralden salınan dalga boyu, olay ışığının dalga boyundan belirgin olarak farklıdır. Bu, maden renginde görünür bir değişiklik üretir. Bu "kızdırma", mineral uygun dalga boyu ışığı ile aydınlatıldığı sürece devam eder.

Çoğu minerallerin gözle görülür bir flüoresansı yoktur. Minerallerin sadece% 15 kadarı, insanlar tarafından görülebilen bir flüorüre sahiptir ve bu minerallerin bazı örnekleri flüoresan yapmaz. Flüoresan genellikle mineral içerisinde "aktivatörler" olarak bilinen belirli safsızlıklar mevcut olduğunda oluşur. Bu aktivatörler tipik olarak tungsten, molibden, kurşun, bor, titanyum, manganez, uranyum ve krom gibi metallerin katyonlarıdır. Europyum, terbiyum, dispozyum ve itriyum gibi nadir toprak elementleri de flüoresan fenomenine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Floresans ayrıca kristal yapısal kusurlar veya organik safsızlıklardan da kaynaklanabilir.

"Aktive edici" safsızlıklara ek olarak, bazı safsızlıkların flüoresan üzerinde bir nemlendirme etkisi vardır. Demir veya bakır safsızlık olarak mevcutsa, flüoresanları azaltabilir veya yok edebilirler. Ayrıca, eğer aktive edici mineral çok miktarda bulunuyorsa, bu flüoresans etkisini azaltabilir.

Çoğu mineraller tek bir renkte floresanlaşırlar. Diğer minerallerin flüoresan renkleri çoktur. Kalsit'in kırmızı, mavi, beyaz, pembe, yeşil ve turuncu renklerinde fluoresce olduğu bilinmektedir. Bazı minerallerin tek bir numunede birden çok renk flüoresan sergilediği bilinmektedir. Bunlar, değişen bileşimlerle ana çözeltilerden birkaç aşamalı büyüme gösteren bantlı mineraller olabilir. Birçok mineral, kısa dalga UV ışığı altında bir renkle ve uzun dalga UV ışığı altında başka bir renkle floresan yapar.

Yukarıdaki resmin Anahtarı

Bu çizim, bu sayfanın üst kısmındaki geniş renkli resimdeki flüoresan kayaçları ve minerallerin anahtarıdır. Her numunedeki floresan mineralleri şunlardır:
1. Cerussit, Barit - Fas;
2. Scapolite - Kanada;
3. Hardystonite (mavi), Kalsit (kırmızı), Willemite (yeşil) - New Jersey;
4. Dolomit - İsveç;
5. Adamite - Meksika;
6. Scheelite - bilinmeyen yerellik;
7. Agate - Utah;
8. Tremolit - New York;
9. Willemite - New Jersey;
10. Dolomit - İsveç;
11. Florit, Kalsit - İsviçre;
12. Kalsit - Romanya;
13. Rhyolit - bilinmeyen yerellik;
14. Dolomit - İsveç;
15. Willemit (yeşil), Kalsit (kırmızı), Franklinit, Rhodonite - New Jersey;
16. Eucryptite - Zimbabwe;
17. Kalsit - Almanya;
18. Bir Septarian nodülünde kalsit: Utah;
19. Florür - İngiltere;
20. Kalsit - İsveç;
21. Kalsit, Dolomit - Sardunya;
22. Damla taşlar - Türkiye;
23. Scheelite - bilinmeyen yerellik;
24. Aragonit - Sicilya;
25. Benitoite - California;
26. Quartz Geode - Almanya;
27. Dolomit, Demir Cevheri - İsveç;
28. Bilinmeyen;
29. Sentetik Korundum;
30. Powellit - Hindistan;
31. Hyalit (opal) - Macaristan;
32. Eudyalite'deki Vlasovite - Kanada;
33. Spar Kalsit - Meksika;
34. Manganokalsit? - İsveç;
35. Clinohydrite, Hardystonite, Willemite, Calcite - New Jersey;
36. Kalsit - İsviçre;
37. Apatit, Diopside - Amerika Birleşik Devletleri;
38. Dolostone - İsveç;
39. Florür - İngiltere;
40. Manganokalsit - Peru;
41. gangndaki sfaleritli hemimorfit - Almanya;
42. Bilinmeyen;
43. Bilinmeyen;
44. Bilinmeyen;
45. Dolomit - İsveç;
46. ​​Kaleiçisi - bilinmeyen yer;
47. Willemite, Kalsit - New Jersey.

Yorumlar
Yorum Yap