Teknik Mobilya
Teknik Mobilya

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Teknik Mobilya Teknik Mobilya

Menü

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları

Ametist Genel Özellikleri

Diğer İsimleri : Ametist, Ametist, Mor Yakut, Aşk Taşı

Sertliği : 7

Özgül Ağırlığı : 2,65

Kimyasal Grubu : Oxides

Yapısal Görünümü : Saydam

Parlaklığı : Camsı

Kimyasal Formülü : SiO² + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na

Uyumlu Olduğu Unsur : Hava

Uyumlu Olduğu Şakra : Alın, taç.

Uyumlu Olduğu Burç : Koç, Balık, Kova, Başak, Yay

Rengi : Mor, eflatun erguvan

Sembolü Olduğu Hususlar : Adalet, cesaret, doğru karar verebilen akıl ve huzur.

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Brezilya, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Namibya, Sri Lanka.

Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler içinde en gözde taşlardan biridir. Kuvars ailesinden mor yada mavi-mor renkli bir taştır. Ona bu rengi verenin, içinde bulunan demir olduğu düşünülmektedir.
Renkleri gün ışığında değişen bazı ametistler, gerçek renklerine ancak röntgen ışınları altında kavuşabilirler. Asırlar boyunca, değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır'da mühür olarak değer kazanmıştır.

Eski çağlarda "sarhoşluğu yok eden taş" olarak bilinirdi. O zamanlarda kadeh, çanak, kap gibi şeylerin bir çoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak bilinir. Ayrıca yıldırım çarpmasından koruduğuna ve büyüleri etkisiz hale getirdiğine inanılmıştır.
 

Ametist Faydaları

Nazarın ilk baştaki olumsuz enerji olduğu kabul edilsede, rengi ve güzel görünümüyle ilk bakışı çekeceğinden, nazara karşı koruma sağladığı kabul edilir. Ametistin başlıca bilinen faydaları;

 • Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Göz hastalıklarına, alerjiye, megrene, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıkalrına iyi gelir.
 • Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü azaltarak beyin gücünü yükseltir.
 • Endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendir, kanı temizler ve enerji verir. Bilin seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.
 • Yoğunlaşma için en ideal taşlardandır.
 • Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip pozitif enerjiye dönüştürür.
 • Depresyona karşı faydalıdır.
 • Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insan üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Enerjisi huzur vericidir. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Fazla çalışmaktan ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu giderir. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşmayarak, ametist'i rahatsız edici bulabilir.
 • Kişiye iç huzuru vererek karar verme yeteneğini güçlendirir.
 • Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor yada çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.
 • Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirdiği ve kalbi koruduğu söylenir.
 • Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan bir süre önce elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz. Uyku sorunlarına iyi geldiği gibi kabus görmeyi de engeller.
 • Kanser oluşumunu engeller.
 • Deri hücrelerinin yenilenmesini ve dolayısıyla tenin güzelleşmesini sağlar.
 • Kan dolaşım sistemini korur ve tedavi eder.
 • Eklem ağrılarını tedavi ederek rahat hareket etmeyi sağlar.
 • Vücudu toksinlerden temizleyerek kişiyi yeniden hayata döndürür.

Ametist Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Taşınızı toplayacağı negatif enerjilerden arındırmak için; ilk iki hafta kullanımda hergün suyun altında tutarak temizleyin. Daha sonra standart temizleme yöntemiyle kullanmaya devam edebilirsiniz. (Yaklaşık iki-üç haftada bir suyun altında tutulur.)

Ametist taşını diğer yararlarını öğrenmek için silisyum, demir, alüminyum, kalsiyum, magnezyum, lityum ve sodyum minerallerinin fonksiyonları ile azlığı ve fazlalığı halinde ne gibi sorunlara yol açtığına bakınız.

Peki Ametist taşı nasıl kullanılır?

Uygun bir konumda kullanabilirsiniz. Yani bulunduğunuz bir ortamda ham taş şeklinde bulundurabilirsiniz veya özellikle ametist taşlı takılar şeklinde kulanmanız size daha fazla yarar getirebilir. Küme ve ametist jeotları istediğiniz mekan ve ortamlara koyabilirsiniz. Tek parça olan taşları enerji çekimi için kendinize yakın tutabilir ve boşaltması içinde sizden uzaklaştırmanız yeterli olur. Ametist taşının vücudumuzda en etkili yerleri boğaz ve kalp üzeridir. Uykusuzluk ve karabasan sorunlarınız için yastık altına ufak bir parça koyabilirsiniz. Güneş ışında fazla tutmamanız iyi olur.

Ametist taşının özel renkleri bulunabiliyor;

Eflatun-Lavanta renkli Ametist: Oldukça yüksek bir titreşime sahip bir yapıdadır. Çift uçlu ve leylak biçiminde bir görüntüye sahip kristal yapıları sizi beta beyin dalga gücü içerisine alabilir. Ayrıca Kalp ve Boğaz çakralarını uyarır ve sizi sakinleştirir. Eflatun rengi ise "çiçekler" ortamda sevgi alanı ve bir ışık süzmesi oluşturmaktadır.

Tırtıllı Ametist: İçsel bir bütünleşmeyi tamamladığından sezgisel vizyonunuzu ve fiziksel vizyonu geliştirebilir. Güclü bir odaklanma enerjisi ile bulunduğu ortamdaki olumsuzlukları içerisine hapseder. Bağışıklık sisteminizi uyarabilir. 

 

 

Ametist Resimleri

Ametist
 

 

   

 

Yorumlar
Yorum Yap